top of page

Zafer Akçay Akademi

Birlikte yol alıp birlikte başarmanın verdiği mutlulukla yolumuza devam ediyoruz. Eğitimli sürücüler yetiştirmek kadar ülkemizdeki motosiklet kültürünü yükseltmeyi de hedefliyoruz. 

ZAFER AKÇAY

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olup TRT Başspikeri olarak 30 yıllık yayıncılık hayatından sonra 2018 yılında emekli oldu.

Uzun yıllar motosiklet kullandıktan sonra 2004 yılında ilk İleri Sürüş Eğitimini İngiliz IAM Enstitüsü’nden Jon Taylor ve Andy Longshow’dan alarak bu alana adım attı. 2005 yılından itibaren İzmir’de başlayan eğitmenlik süreci bugüne kadar aralıksız devam etti. Yıllar boyu OMM derneğinde gönüllülük esasıyla Türkiye’nin birçok ilinde eğitimler verdi. 2009 yılında Uluslararası Eğitmen Eğitmeni sertifikasını almaya hak kazandı. Bugünden sonra normal eğitimlerin yanı sıra CAT Direktörü olarak eğitmen yetiştirmek üzerine yoğunlaştı. Yine bu süreçte ADAC Eğitmeni Hans Heinz Dilthey ile Türkiye’de Kontrol Eğitmeni Eğitimi kursları düzenledi. 2016 yılında yine bir İngiliz Akademisi olan RoSPA ile yoluna devam etme kararı aldı ve akademi tarafından Master Trainer ve Examiner olarak sertifikalandırıldı. 2017 yılına gelindiğinde Zafer Akçay Akademi’de Başeğitmen olarak görev yapmaya başladı. 

            2018 yılında kurulan Türkiye Motosiklet Federasyonu Eğitim Kurulu’na davet edildi. Bugünden sonra da eğitimin Türkiye’de standart hale gelmesi ve TMF Eğitmenlerinin yetiştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttü. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk TMF A Sınıfı Eğitmen Sertifika ve Lisansına sahip eğitmenlerinden biridir. 

           2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı İleri ve Güvenli Sürüş Eğitmenliği müfredatını yazarak bu konuda yeni bir açılıma öncülük etti.  

679882CB-81D1-4128-A88A-588BD4D159FA.jpeg

FULYA AKÇAY

KTÜ Mimarlık Fakültesi mezunudur. Halen mimarlık mesleğine devam etmektedir. 

Uzun yıllar eşi Zafer Akçay’ın artçısı olarak binlerce kilometre yaptı. 2005 yılında motosiklet ehliyetini alarak ileride Türkiye’de ilklere imza atmak yolundaki sürecine başlamış oldu. İleri Sürüş aşamalarındaki en büyük şansı Eğitmen Eğitimi programlarında asistanlık ve demo sürüş yapmasıydı. Bu sayede sürekli olarak eğitimin içinde yer aldı ve her zaman en iyi sürücülerle kullandı. 2015 yılında IAM Testi ilk seferinde başarıyla geçerek bu gelişimin ödülünü almış oldu. Yine aynı yıl Rospa Teste girdi ve en yüksek derece olan Gold ile bu testi de geçti. 2017 yılında ise Rospa Instructor olmaya hak kazandı. Aynı yıl Zafer Akçay Akademiyi kurarak kurumsal olarak eğitim vermeye başladı. 

            2018 yılında açılan TMF Eğitmenlik Sınavında alınan en yüksek puanla TMF A Sınıfı Eğitmenlik Sertifikasını ve Lisansını aldı. Bu sonuçla Türkiye’de Yurtiçi ve Yurtdışı eğitmenlik sertifikalarının ikisine de sahip ilk ve tek kadın eğitmen oldu. 

Fulya Akçay

UTKU AKÇAY

Utku Akçay

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra İtalya Roma La Sapienza Üniversitesinde Restorasyon alanında yüksek lisans yaptı. Mimarlık alanında önde gelen firmalarda çalıştı.

İleri Sürüş Eğitimlerinin ardından girdiği 5S Kulüp Test Sürüşünü başarı ile geçti.

2022 yılından beri Zafer Akçay Akademi’de Meb İleri ve Güvenli Sürüş Eğitmeni olarak çalışmaktadır. Utku Akçay başlangıç, hakimiyet, şehir içi ve yol eğitimlerini vermektedir. Özellikle motosiklet ehliyetini yeni almış ya da trafiğe çıkmakta tedirgin olan katılımcılarla kişiye özel çalışmalar yapmaktadır. Eğitimlerine katılımcıların bulunduğu yere giderek başlayan Utku Akçay bu şekilde kişilerin daha az risk alarak sürüşe başlamalarını sağlamaktadır. Motosiklet sürücülerinin doğru teknikleri öğrenerek daha güvenli sürücüler olmalarını sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.

IMG_1023.jpeg
bottom of page