top of page

YOL SİZİ GÖTÜRÜR
Virajlı yollar, şehirlerarası yollar, orman yolları, dağ yolları, köy yolları, şehir içi, otoban, toprak yollar, gitme hayalini kurduğumuz yollar, bir daha gitmek için can attığımız yollar, hayatımıza renk katan yolculukların hepsi motosiklet sayesinde yollarda anlam buluyor. Yurt içi veya yurt dışı, yakın ya da uzak hiç fark etmez.

Güzel olan motosiklet ile yolda olmak.

Yolda olmak motosiklet sayesinde güzel.

Motosiklet birçok konuda avantaj sağlayan bir araçtır. Sabah trafiğinde işe giderken araba sürücüleri gibi bir telaş olmaz. Arabaların yolda kapladığı alan fazla ve manevra kabiliyeti de sınırlı olduğundan trafik akışına uymak zorundadırlar. Motosiklet ise daha küçük olduğundan her boşluk ilerlemek için bir fırsattır. Trafiğe takılmadan daha akıcı, daha kısa zamanda yol alınır. Birçok araca göre görüş daha avantajlı olduğundan trafikteki hareketlilik veya sıkışıklık daha önce algılanır. Trafikteki hareket yönüne göre daha çabuk tepki vererek yer değiştirebilir. Bu da motosiklet kullanıcısının trafik sıkışıklığına hiç takılmadan daha rahat hareket etmesini ve daha fazla ilerlemesini sağlar. O yüzden motosiklet daha pratiktir. Motosiklet sürücüsünün trafikteki fırsatları değerlendirebilmesi için algısının da açık olması gerekir. Yoldaki her şeyi her bilgiyi anında alması gerekir. Bu da motosiklet sürücüsünü daha zinde ve atak yapar. Bu sebeple bir rivayete göre motosiklet kullanıcılarının Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğu söylenir. Motosikletin sağlığa yararlı olduğu da söylenebilir.

Motosiklet sürücülerinin artması trafik yoğunluğunu azaltacağı gibi trafikte geçirilen zamanı da ciddi bir şekilde kısaltacaktır. Trafikte arabalarda genelde sadece şoför koltuğunda bir kişi olur. En az dört kişilik araçta bir kişi olarak seyahat edilmesi hem yolda daha fazla alanın işgal edilmesine hem de daha çok benzin harcanmasına sebep olur. Benzin sarfiyatı açısından motosiklet ekonomik bir araçtır. Bu açıdan bakıldığında aile ve ülke ekonomisine de katkısı büyüktür. Yolda araba sayısı kadar motosiklet olduğunu düşünsenize, manzara muhteşem bir hale dönüşür. Yüzlerce motosiklet rengarenk, farklı tip ve tarzda. Aralarda birkaç tane araba. Trafikte araçların yolda kapladıkları alan azalır, ulaşım daha rahat hale gelir, yol zevki artar.

Büyük şehirlerde motosiklet sürücü sayısı gün geçtikçe artmakta. Özellikle Pandemi sürecinde toplu ulaşım araçlarını kullanmak istemeyen, araba alabilecek bütçeye de sahip olamayan vatandaşlar motosiklete daha çok yöneldiler. Motosiklet kullanıcısının eğitimli ve bilinçli olması gerekmektedir. Motosiklette kıyafet çok önemlidir. Motosiklet kaskı, montu, pantolonu, bot / çizmesi ve eldiveni mutlaka olmalıdır. Görünür olmak için reflektif ürünler kullanılmalıdır. Motosiklet akıllı insan işidir, şakaya gelmez. En ufak bir dikkat dağınıklığı maalesef istenmeyen kötü sonuçlara sebep olabilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da gerekli kurumlardan eğitim alınmalıdır. Ehliyet sürecinde alınan eğitimler trafikte güvenli sürüş için maalesef yeterli olmamaktadır. Motosiklet İleri ve Güvenli Sürüş Akademileri bu konularda destek vermektedir. Doğru bilgi ve eğitime ulaşmak önemlidir. Eğitim alınacak kişi ya da kurumların standartlarını araştırmak ve doğru eğitim kurumlarına ulaşmak da kişilerin sorumluluğundadır.

Motosiklet sürücüleri sosyal sürücülerdir. Araç sürücüleri veya diğer yol kullanıcıları ile iletişim halindedirler. Diğer motosiklet kullanıcıları ile selamlaşır, arka koltuktaki çocuklara el sallar, şoförlere kendisine geçiş önceliği verdiği için teşekkür eder ya da kendisine alan açması için araba sürücüsünden ricada bulunur. Yol verenlere eliyle olamasa da kafası ile mutlaka teşekkür eder. Selam alır selam verir. Dünyada sadece motosiklet kullanıcılarına özgü bir davranıştır. Her motosikletli birbirine selam verir. Tanıyıp tanımaması önemli değildir. Yurt içinde ya da yurt dışında fark etmez her motorcu yolda selamlaşır.

Hem yararlı hem de keyifli bir araçtır motosiklet. Asfalta daha az yük bindirir, asfalt kalitesini bozmaz. İnce uzun bir araç olduğundan park yeri derdi de yoktur. Arabada yaşanan nereye park edeceğim? Acaba yer var mıdır? gibi düşünceler motosiklet kullanıcısının aklına bile gelmez. En ufak bir boşluk bile motosiklet için park yeri olarak değerlendirilebilir. İstediğin zaman istediğin yere gidebilme özgürlüğü verir insana motosiklet. İki teker hareket ettiğinde başka bir keyif başlar. Arabada ya da başka bir araçta olmayan bir his. Gülümsersiniz. Farklıdır, heyecanlandırır, ilgi çeker, kendine baktırır. Hayata başka bir anlam katar. Standardın dışına çıkarır. Güzel olan da budur. İyi ki motosiklet kullanıyorum diye düşündürür insana. Kimsenin aklına gelmeyen yol planları yaptırır. Sadece güzel yemek için bile kilometrelerce sürülür. Dağ tepe virajlı yollar aşılır ve hedefe varılır. Yolculuğun her aşaması keyiflidir. Bir heyecan müthiş bir istekle yol hazırlıkları başlar. Önce rota belirlenir.

· Hangi yollardan gidilecek?

· Yollarda nasıl lezzetler keşfedilecek?

· Yolculuk kaç gün sürecek?

· Yolda nerelerde kalınacak?

· Hangi yol daha güzel?

· Hangi yollar daha virajlı?

Karayolları ALO 159 hattı aranır, yollarla ilgili bilgi alınır. Yol yapım çalışması var mı ya da yol nasıl? Alınan bilgiye göre rotalar oluşturulur. Daha virajlı daha güzel yollar ön plana çıkar. Dümdüz yollar değil de virajlı yollar tercih edilir, daha çok keyif verir. Saatlerce yolda geçirilen zamanda trafik tabelaları sadık yoldaştır. Henüz görülmeyen kavşağı, henüz girilmemiş virajı önceden haber verir. Planlama yapılmasına yardımcı olur. Sürücüler Türkiye’de bu açıdan çok şanslı olduklarını bilmelidirler. Yollarda yüzlerce trafik tabelası mevcut. İster köy yolu olsun ister otoban her yolda yüzlerce tabela var. Türkiye tam anlamıyla bir tabela cenneti. Trafik tabelaları yol ve yolculuk güvenliği açısından sürücülere çok büyük katkı sağlamaktadır. www.kgm.gov.tr adresinden tüm tabelalara ulaşabilirsiniz. Yollarda o kadar çok tabela var ki maalesef algılanmıyor bile. Görülse bile ne olduğu bilinmiyor. Lütfen tabelaları görelim, anlayalım ve değerlendirelim. Bizim güvenliğimiz için kilometrelerce konulmuş yüzlerce tabela, onca emek boşa gitmesin. Eğitimli sürücüler tabela konusunda daha bilinçlidir. Trafik tabelaları İleri ve güvenli sürüş eğitiminin önemli bir parçasıdır. İster araba ister motor kullanıcısı olsun yoldaki her bilgi bizim için. Değerini bilelim.

Motorcular arasında en çok rotalar, yollar konuşulur. Nasıl bir yol? Güzel mi? Asfalt iyi mi? Ortak heyecandır yollar ve rotalar. Yol yapmak için yollara düşülür. İster yakın ister uzak Dünya’nın en ücra köşesine gitmek hiç de zor değildir. Motosikletle her yere gidilebilir. Araba ile gitmek düşündürür motosikletle gitmek heyecanlandırır. Aynı yola bir daha gidilir mi? İlk baharda gidilen yol sonbaharda başkadır. Ağaçlar yaprak dökmüş, yapraklar renk değiştirmiş, manzara büyülü hale gelmiştir. O yolda bir daha sürmek, virajları bir daha almak için sebep çoktur.

Gidilir çünkü yeniliklerle karşılaşmak çok keyiflidir. Yeni yollar, yeni köyler, yeni şehirler, yeni insanlarla tanışılır, yeni dostluklar kurulur. Belki de hiçbir zaman karşılaşmayacağınız insanlarla tanışma fırsatı sunar yollarda olmak. Yol sizi çağırır sanki. Önceden belirlenen rotaya alternatifler bulunur. Planlar her zaman değişebilir motosiklette. Yaramaz çocuk gibi her yolu görmek istersiniz. Yolun sonundaki hedef yolda olma sebebinizdir. Doğa ile iç içe olmak istenildiğinde virajlı yollardan sonra varılacak hedef Toroslardaki ibradı Ormana Köyü’dür. Mikado Pide alt üst eder tüm planları, böylesini hiç yememişsinizdir. Virajlı yollardan sonra yenilen manda kaymaklı pide efsanedir. Tesadüfen bulunmuş Antakya Lahdi’ni görme isteği ile düşersiniz yollara. Göbekli Tepe için ekstra yüzlerce kilometre yol yaparsınız. Yolda olmak için mutlaka bir sebep bulursunuz. Bu sebeplerden biri de kahverengi tabelalardır. Kahverengi tabela olan her yol yeni bir maceradır. Geçmişe yolculuk yapılan kahverengi tabela yollarında yeni uygarlıklarla tanışılır. Geçmiş gelecekten daha ışıltılı daha güzeldir. Yollarda yüzlerce kahverengi tabela göreceksiniz. Güzel yollar ve güzel şeyler göreceğinizi bilerek girin o yollara, devam edin. Yol sizi götürür.

Motosiklet kullanmak sebebi ne olursa olsun insanı mutlu eder. Kimisi için büyüdüğünde ulaşılacak bir hayal, kimisi için Dünya’yı gezmenin anahtarı. Amaç ne olursa olsun yolda olmanın faydaları say say bitmez. Yolda olmak zinde tutar, enerji verir. Yollar size yeni hayatlar sunar. Yollar yeni hedefler verir. Yol yeni arkadaş demektir. Yol yeni fotoğraftır. Yollar yeni anılardır. Yollar yeni lezzetlerdir. Yollar virajlıdır. Yollar düzdür. Yollar asfalttır. Yollar topraktır. Yolda olmak güzeldir. Güzel olan motosiklet ile yolda olmaktır.


Kitap Yayını: Karayollarının Oscarlık Yol Çizgileri
3.998 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page